CHARAKTERISTIKA MŠ V CHLUMU

VIRTUÁLNÍ  PROHLÍDKA

Prostor tříd je opticky rozdělen na  části – herna, jídelna a ložnice.
V herně obou tříd si děti hrají, cvičí a provádí rušné činnosti. Je upravena tak, aby děti měly co nejvíce prostoru pro své hry a zárověň tak, aby si mohly vytvářet koutky pro své hry.Po celé ploše heren je koberec.

V jídelně 1.třídy stojí čtyři velké stoly a jeden menší. Jsou barevně a velikostně odlišené. Děti sedí u nich rozděleny podle věku a také podle velikosti. Zde, kromě stravování, se děti mohou věnovat výtvarným činnostem a stolním hrám.

Obě třídy obědvají v jídelně 1.třídy, kde je výdejové okénko z kuchyně a tudy se strava vydává. Svačiny probíhají na svých třídách, do druhé třídy doveze kuchařka svačinu na servírovacím vozíku.

2.třída má dva stoly pro 6 dětí a jeden pro 4. Zde kromě svačin se děti věnují stolním hrám nebo výtvarným a pracovním činnostem.

- Ložnice se nachází v prostoru za jídelnou. Jsou vybaveny novými lehátky lehce složitelnými na sebe.V tomto prostoru děti prožívají klidné činnosti, odpočívají, spí. Po složení lehátek je možné prostor použít např. pro výtvarné činnosti s nutností velké plochy.

1.třída má stabilně rozloženo 12 lehátek a zbytek podle potřeby rozkládá školnice v prostorách herny.

2.třída má lehátka sestohovaná a podle počtu spících dětí jsou rozložená v prostoru herny na koberci.

Zahrada je malá. Její prostor se proto snažíme co nejefektněji využívat. Nachází se zde pískoviště, kovová zeměkoule,  pérová houpadla, chatka a chaloupka pro hry dětí, skládací stolečky a lavičky, stálé lavičky, kamenné ohniště, dřevěná sestava průlezek a houpaček, žebřík se skluzavkou, prostor pro míčové a jiné pohybové hry, záhonek pro pěstitelské činnosti, a nově vybudovaný kopec pro sportovní činnosti hlavně v zimě.

Děti se učí vzájemné ohleduplnosti, učitelky podporují kladný vztah ke kamarádům – sounáležitost v kolektivu, starší děti přizpůsobují své potřeby mladším a naopak. Učí se vzájemně si pomáhat. Učitelky vzdělávají děti s ohledem na jejich věk, tzn. - programové složení je pro starší děti náročnější.